За нас
Алианс за развитие на творческите сили
Алианс за развитие на творческите сили (АРТС) е обединение на организации, които представляват и се грижат за правата и интересите на композитори, автори на текст, режисьори, сценаристи, оператори, художник-постановчици, продуценти на аудиовизуални произведения, артист-изпълнители, фотографи, филмови продуценти и други представители на креативните и творчески индустрии.
Организациите, обединени в АРТС
Музикаутор e организация на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права. Дружеството предлага над 95% от световния музикален репертоар за българския пазар, като представлява над 3000 български автори и още над 2 500 000 автори от цял свят, членуващи в сродни авторски сдружения, с които организацията има договори за взаимно представителство.
Член сме на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори – CISAC, Международното бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане – BIEM, както и на Европейската група на дружествата на авторите и композиторите – GESAC.
Нашата кауза е да защитаваме интересите на авторите, когато се използват техните музикални произведения, като осигурим справедливо заплащане за труда им и утвърждаване на авторското право в ценностната система на обществото.
Като част от АРТС от създаването му Музикаутор продължава своята мисия, като участва, подкрепя и инициира дейности, насочени към подобряване на условията и защитата на авторите у нас, в подкрепа на българското творчество и за привличане на все повече партньори и съмишленици за реализиране на тази цел.
Филмаутор е единствената организация в България за колективно управление на права върху аудиовизуални произведения. Наши членове са българските автори и продуценти на игрални филми, документалистика, анимация, сериали и други. Ние представляваме филмовите творци от още 27 държави, а по отношение правата за препредаване – и продуценти от цял свят. Член сме на международните организации CISAC, SAA и AGICOA.
Нашите усилия са насочени към създаване на благоприятна и балансирана среда за творчество в страната ни, като изграждаме правна експертиза, подобряваме законодателството и прилагаме добрите европейски практики в областта на авторското право. Филмаутор предоставя социална и юридическа помощ на своите членове, като се грижи да бъдат добре информирани за своите права и възможностите при договаряне с ползвателите.
Като инициатор за създаването на АРТС ние обединяваме своите усилия с колегите от останалите организации с цел изграждане на адекватна среда за създаване и ползване на авторско съдържание, идентифициране на наличните дефицити, анализ и предложения на системни решения за тяхното преодоляване. Споделяме разбирането, че развитието на креативните индустрии може да бъде катализатор за икономиката на страната, поради което съдействаме за провеждане на държавни политики с фокус върху творците и културните процеси като цяло.
АртистАутор е организация за колективно управление на права, която се грижи за защитата на сродните на авторските права на артистите-изпълнители в Република България, както и за правата на членовете на чуждестранните организации, с които АртистАутор има сключени договори за взаимно представителство. Сдружението защитава интересите на артистите-изпълнители при използване на аудио и аудио-визуални произведения с тяхно участие. АртистАутор представлява над 340 професионални български артисти-изпълнители.
АртистАутор стана част от създаването на Алианса за развитие на творческите сили в началото на 2022 година, с което продължихме партньорските отношения с останалите организации в АРТС през годините и най-вече за решаване на сходните проблеми на колективното управление на права в България. Водени от идеята „Обединението прави силата“, от АртистАутор считаме, че инициативата ще даде гласност на общите проблеми в сектора, като изразяваме готовност да предоставим своя експертен капацитет в създаването на добра правна основа, която да гарантира сигурност на правоносителите.
Асоциацията на професионалните фотографи (АПФ) е неправителствена организация с фокус върху обединяването, защитата и опазването на авторските и трудови права на професионалните фотографи в България. Организацията подпомага участието на членовете си в международни форуми, изложби, срещи и лекции и съдейства за осъществяването на такива и в страната. Грижи се за международния обмен на творците и техните творчески продукти, както и за обмяната на добри практики.
От 2018 година АПФ е пълноправен член на Федерацията на европейските професионални фотографи FEP и представлява България във европейската фотографска общност. Българската асоциация е включена в инициативната група за авторски права на федерацията и работи в областта на европейско ниво.
АПФ се включва активно в законотворческата дейност, която засяга дейността на фотографите. Дава становища по различни въпроси и казуси. Работи с Камарата на независимите оценители по въпроси, свързани с авторски права и интелектуална собственост.
Асоциацията на професионалните фотографи се присъедини към АРТС, защото подкрепя идеите за подобряване на средата за съществуване и развитие на творческия сектор в България и изграждане на справедлива и ефективна система от правила, която да гарантира интересите и правата на всички участници от творческите и културни индустрии.
Асоциацията на филмовите продуценти (АФП) защитава професионалните интереси на своите членове, като лобира пред всички законодателни органи, управленски структури и институции в България, за да бъде чуто и зачетено мнението на филмовите продуценти по въпросите, свързани с филмопроизводството, телевизионното излъчване и киноразпространението.
В качеството ни на организация, представляваща носители на права върху аудиовизуални произведения, регламентацията при препредаване на филми на територията на страната е изключително болезнен за нас въпрос през последните години. В България системата за колективно управление на права при този вид ползване на аудиовизуална продукция не функционира изобщо, в резултат на което в България филмите се препредават без заплащане на авторски и продуцентски възнаграждения от препредаващите предприятия. Обединението на автори и продуценти в АРТС е стъпка към нормализиране на процесите в България като страна член на Европейския съюз.
За контакти:
Председател: Галина Тонева
гр. София, ул. „Струмица“ № 1Б, ап. 11
Телефон: +359 888 451 632
e-mail: galafilm95@gmail.com
Организациите, обединени в АРТС
МУЗИКАУТОР
Музикаутор e организация на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права. Дружеството предлага над 95% от световния музикален репертоар за българския пазар, като представлява над 3000 български автори и още над 2 500 000 автори от цял свят, членуващи в сродни авторски сдружения, с които организацията има договори за взаимно представителство. Музикаутор е член на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори – CISAC, Международното бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане – BIEM, както и на Европейската група на дружествата на авторите и композиторите – GESAC. Нашата кауза е да защитаваме интересите на авторите, когато се използват техните музикални произведения, като осигурим справедливо заплащане за труда им и утвърждаване на авторското право в ценностната система на обществото. Като част от АРТС от създаването му Музикаутор продължава своята мисия, като участва, подкрепя и инициира дейности, насочени към подобряване на условията и защитата на авторите у нас, в подкрепа на българското творчество и за привличане на все повече партньори и съмишленици за реализиране на тази цел.
ФИЛМАУТОР
Филмаутор е единствената организация в България за колективно управление на права върху аудиовизуални произведения. Наши членове са българските автори и продуценти на игрални филми, документалистика, анимация, сериали и други. Ние представляваме филмовите творци от още 27 държави, а по отношение правата за препредаване – и продуценти от цял свят. Член сме на международните организации CISAC, SAA и AGICOA. Нашите усилия са насочени към създаване на благоприятна и балансирана среда за творчество в страната ни, като изграждаме правна експертиза, подобряваме законодателството и прилагаме добрите европейски практики в областта на авторското право. Филмаутор предоставя социална и юридическа помощ на своите членове, като се грижи да бъдат добре информирани за своите права и възможностите при договаряне с ползвателите. Като инициатор за създаването на АРТС ние обединяваме своите усилия с колегите от останалите организации с цел изграждане на адекватна среда за създаване и ползване на авторско съдържание, идентифициране на наличните дефицити, анализ и предложения на системни решения за тяхното преодоляване. Споделяме разбирането, че развитието на креативните индустрии може да бъде катализатор за икономиката на страната, поради което съдействаме за провеждане на държавни политики с фокус върху творците и културните процеси като цяло.
АРТИСТАУТОР
АртистАутор е организация за колективно управление на права, която се грижи за защитата на сродните на авторските права на артистите-изпълнители в Република България, както и за правата на членовете на чуждестранните организации, с които АртистАутор има сключени договори за взаимно представителство. Сдружението защитава интересите на артистите-изпълнители при използване на аудио и аудио-визуални произведения с тяхно участие. АртистАутор представлява над 340 професионални български артисти-изпълнители. АртистАутор стана част от създаването на Алианса за развитие на творческите сили в началото на 2022 година, с което продължихме партньорските отношения с останалите организации в АРТС през годините и най-вече за решаване на сходните проблеми на колективното управление на права в България. Водени от идеята „Обединението прави силата“, от АртистАутор считаме, че инициативата ще даде гласност на общите проблеми в сектора, като изразяваме готовност да предоставим своя експертен капацитет в създаването на добра правна основа, която да гарантира сигурност на правоносителите.
Асоциация на професионалните фотографи
Асоциацията на професионалните фотографи (АПФ) е неправителствена организация с фокус върху обединяването, защитата и опазването на авторските и трудови права на професионалните фотографи в България. Организацията подпомага участието на членовете си в международни форуми, изложби, срещи и лекции и съдейства за осъществяването на такива и в страната. Грижи се за международния обмен на творците и техните творчески продукти, както и за обмяната на добри практики. От 2018 година АПФ е пълноправен член на Федерацията на европейските професионални фотографи FEP и представлява България във европейската фотографска общност. Българската асоциация е включена в инициативната група за авторски права на федерацията и работи в областта на европейско ниво. АПФ се включва активно в законотворческата дейност, която засяга дейността на фотографите. Дава становища по различни въпроси и казуси. Работи с Камарата на независимите оценители по въпроси, свързани с авторски права и интелектуална собственост. Асоциацията на професионалните фотографи се присъедини към АРТС, защото подкрепя идеите за подобряване на средата за съществуване и развитие на творческия сектор в България и изграждане на справедлива и ефективна система от правила, която да гарантира интересите и правата на всички участници от творческите и културни индустрии.
Асоциация на филмовите продуценти
Асоциацията на филмовите продуценти (АФП) защитава професионалните интереси на своите членове, като лобира пред всички законодателни органи, управленски структури и институции в България, за да бъде чуто и зачетено мнението на филмовите продуценти по въпросите, свързани с филмопроизводството, телевизионното излъчване и киноразпространението. В качеството ни на организация, представляваща носители на права върху аудиовизуални произведения, регламентацията при препредаване на филми на територията на страната е изключително болезнен за нас въпрос през последните години. В България системата за колективно управление на права при този вид ползване на аудиовизуална продукция не функционира изобщо, в резултат на което в България филмите се препредават без заплащане на авторски и продуцентски възнаграждения от препредаващите предприятия. Обединението на автори и продуценти в АРТС е стъпка към нормализиране на процесите в България като страна член на Европейския съюз.
За контакти: Председател: Галина Тонева гр. София, ул. „Струмица“ № 1Б, ап. 11 Телефон: +359 888 451 632 e-mail: galafilm95@gmail.com